Drukuj
Koniec roku 2012 a konkretnie 31 grudnia było wielkim wydarzeniem dla naszej Cerkwi w Polsce, a także i dla naszego zespołu.
Choć logistycznie było to bardzo trudne i wydawało się prawie niemożliwe udało nam się zgromadzić w osiem osób w Warszawie na Woli wczesnym rankiem ostatniego dnia roku.
Po św. Liturgii i Panichidzie Jego Eminencja metropolita Sawa w bardzo taki Swój „fraterny” i naturalny sposób podziękował tak: „…Chór! Słyszycie mnie? Pięknie śpiewaliście! Jeszcze raz mówię wam: pięknie śpiewaliście!...”
Takie same słowa padły także z ust władyki Jerzego i wielu Innych Obecnych.

Rzeczywiście, mimo prawdziwego zmęczenia, stresu (przyjazd do Stanisławowa ok. północy, i jeszcze próba, pobudka i wyjazd do Warszawy  ok. 6.00; Piotr Karpeta dojechał z Katowic o drugiej w nocy) udało nam się uzyskać jakiś dobry duchowy spokój i żarliwość modlitwy podczas Boskiej Liturgii.
Dodatkowo zabrzmiało kilka nowych kompozycji które chórzyści zobaczyli kilka godzin wcześniej …i… wyszły!
Wszystko ułożyło się jakiś logiczny koniec; w 2004 byliśmy – chyba jako jedni z pierwszych na mogile Władyków w Londynie na Bromton  śpiewając „Wieczną pamięć” i potem znowu tu w W-wie zakończyliśmy ten śpiew także my – Oktoich. Wielu powiedziało tak: takiego Pogrzebu władycy nie mieli tam;   należał Im się tu – w Ojczyźnie.
Znów skorzystamy z życzliwości Pani Marty Łukszy – redaktor PŻP i umieścimy info z tej podniosłej uroczystości:

Warszawa 31.12.2012 Warszawa 31.12.2012 Warszawa 31.12.2012

W ostatni dzień 2012 roku zgromadziła nas w tej świątyni – cerkwi św. Jana Klimaka na Woli uroczystość powitania w Polsce doczesnych szczątków śp. arcybiskupa gen. bryg. Sawy (Sowietowa) i bpa płk. Mateusza (Siemaszko). Wracają oni dzisiaj po długiej wędrówce z żołnierzem polskim walczącym w czasie II Wojny Światowej na różnych frontach. Swoje życie zakończyli w Londynie w Anglii, gdzie spoczęli na cmentarzu Bromton. Za życia tęsknili oni za swoja rodzinną ziemią, dla której ofiarnie służyli i którą nad życie kochali - tymi słowami rozpoczął bp Jerzy uroczystości pogrzebowe ekshumowanych prawosławnych hierarchów.

Uroczystości rozpoczęły się Boską Liturgią, następnie odprawiono nabożeństwo żałobne oraz złożono do grobu na prawosławnym cmentarzy na Woli, którym przewodniczył zwierzchnik PAKP metropolita Sawa w asyście ordynariusza wojskowego bp Jerzego oraz wojskowego duchowieństwa. Natomiast śpiewał chór OKTOICH pod przewodnictwem ks. protodiakona Grzegorza Cebulskiego.

Trumny zostały przeniesione na cmentarz przez wojskowych duchownych i złożone do grobów przy akompaniamencie orkiestry honorowej.

W uroczystościach udział wzięli m.in. gen. zastępca DWL gen. dyw. Andrzej Malinowski, prof. Andrzej Kunert, biskup polowy WP Józef Guzdek oraz bp Mirosław Wola –  naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.