Drukuj
Spektakl Jerzego Bielunasa na podstawie „Głuptaski” Swietłany Wasilenko, pod tym samym tytułem, miał swoją premierę na Scenie Ciśnień podczas 36. PPA. Utwory cerkiewne i ludowe śpiewane przez wrocławski chór cerkiewno-wojskowy „ Oktoich” pod kierownictwem ks. Grzegorza Cebulskiego oraz nowe kompozycje Mateusza Pospieszalskiego to zdecydowanie jasne punkty inscenizacji. Obok znakomitych kreacji aktorskich Kingi Preis i Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik współtworzyły one świat bohaterów impresji o apokalipsie.
W przedstawieniu wykorzystane zostały i przetworzone, oprócz fragmentu powieści Swietłany Wasilenko opowiadającym o alarmie atomowym, ogłoszonym w oczekiwaniu na nuklearne uderzenie ze strony Stanów Zjednoczonych, także inne źródła inspiracji. W scenariuszu znalazły się cytaty z książek Swietłany Aleksijewicz, Johna Hersey’a, W.M. Millera i Arsenija Tarkowskiego oraz z materiałów reklamujących „postapokaliptyczne” gry komputerowe, rozgrywające się w zdewastowanych i skażonych radioaktywnie obszarach.
„Głuptaska” to spektakl o świecie odwróconych wartości, w którym normy etyczne i estetyczne zastąpione zostały regułami gier komputerowych: dzieci i dorośli bawią się w wojnę, a w świecie realnym wykupują wycieczki do strefy wokół Czarnobyla, gdzie, blisko trzydzieści lat po katastrofie elektrowni atomowej, można otrzeć się o przygodę, wrócić i co: „nie świecić”.
Poczuć smak strachu, popatrzeć na różne rodzaje apokalipsy i sprowokować do refleksji to jedynie kilka imperatywów, których nie szczędzą widzom realizatorzy dobrego, czasami groteskowego, ale na pewno nieobojętnego przedstawienia.
http://www.ppa.wroclaw.pl/gluptaska/