- Szczegóły
-
Utworzono: 31 sierpień 2008
Co potrafi chór męski, w dodatku prawosławny i wojskowy? O tym przekonali się wszyscy, którzy ostatni weekend wakacji spędzili na ulicy Krawieckiej. Pięcioosobowy chór różnymi głosami wyśpiewał jedną boską pieśń.
Oktoich prezentuje wschodnią, prawosławną kulturę i duchowość tam, gdzie nigdy jej nie było – na Śląsku. Repertuar chóru to przede wszystkim hymny, teksty liturgiczne i muzyka w tradycji słowiańskiej - Bułgarii, Serbii, Rusi

Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej i Cerkwi Gruzińskiej. Pokaźną częścią repertuaru - tworzoną dla chórów męskich- jest muzyka powstała w Ławrach takich jak w: Supraślu, Kijowie, Siergiejewym Posadzie, Poczajowie; i monasterach: Optyńskiej Pustelni, Siedmijezierskiej, Wallamskiego, a także Św. Góry Atos i wiele innych.
Chór męski „Oktoich”- przy wrocławskiej cerkwi świętych Cyryla i Metodego, powstał w 1991 roku. Jest pierwszym chórem, który oprócz działalności stricte kościelnej, rozpoczął także koncertową. Na swoich koncertach prezentują muzykę cerkiewną w całym jej historycznym przekroju - od najstarszej - bizantyjskiej z VIII – IX wieku, przez bułgarski „razspiew”, ruski „znamiennyj” aż do XVIII-wiecznej polifonii i kompozytorów niemal współczesnych - Dinewa, Christowa. Słowo „oktoich” wywodzi się z greckiego „oktoechos” (dosłownie osiem tonów) i oznacza podstawowy w muzyce chrześcijańskiego Wschodu, ustalony jeszcze w VIII-IX wieku, system ośmiu skal przyporządkowujący teksty liturgiczne ośmiu tonom kościelnym. Zespół, który przyjął tę nazwę, rzeczywiście sięgnął do tego, co w muzyce cerkiewnej podstawowe, najistotniejsze, choć niekoniecznie najstarsze. W ciągu prawie 15 lat, chór nagrał ok.10 pozycji fonograficznych, a także kilka programów telewizji polskiej, czeskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Uczestniczył w dziesiątkach Dniach Kultury Chrześcijańskiej w całym kraju, wystawach malarstwa sakralnego, spotkaniach ze sztuką i literaturą kościelną, Wieczorach Tumskich we Wrocławiu, koncertach edukacyjnych i dziesiątkach innych – nie wyłączając koncertów w zakładach karnych, czy hospicjach.
Sobotni występ Chóru Cerkwi Prawosławnej śś. Cyryla i Metodego Oktoich to ciekawe doświadczenie, bo jakże inaczej brzmi muzyka sakralna pod gołym niebem, w małej średniowiecznej uliczce. Zespół cieszy się dużą popularnością wśród melomanów muzyki cerkiewnej. Od początku zespół prowadzi ks. protodiakon Grzegorz Cebulski.