Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych trwały w Legnicy od 14 maja. Wydarzenie to związane jest z 70. rocznicą  zakończenia II Wojny Światowej i 70. rocznicą włączenia do Polski i zagospodarowania Ziem Odzyskanych. Impreza została zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i  DSCKZiU Zamek Piastowski w Legnicy z inicjatywy Tadeusza Samborskiego, członka zarządu województwa dolnośląskiego,
Władze samorządowe województwa dolnośląskiego zorganizowały tę uroczystość dla pierwszych osadników i kombatantów po to, by podziękować im za ich wkład zbrojny, za to, że zrealizowali hasło jednego z osadników „Tu wróciła Polska”.
Podziękowania dla pionierów osadnictwa składali też inni goście, wśród nich marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, czy europoseł Jarosław Kalinowski. Podczas spotkania wręczono także odznaczenia i dyplomy PRO PATRIA, Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Podczas oficjalnych uroczystości uświetniał swym śpiewem historyczny i patriotycznych jak i wojskowych pieśni chór Prawosławnego Ordynariatu WP z Garnizonu Wrocław  po dyr. ks. Grzegorz Cebulskiego.
http://foto.lca.pl/foto,1431891745,foto.html
Joomla templates by a4joomla